تبلیغات
science - biggest-earthquaks
)  بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در ایران، زمین لرزه طبس با بزرگای 6/7 ریشتر می باشد. شرح کامل این زمین لرزه در گزارش52 سازمان زمین شناسی ایران آمده است.

2) بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در جهان با بزرگای 5/9 (Mw) در شیلی و به تاریخ 22 می 1960 روی داد.

3) مشخصات کشنده ترین زمین لرزه رخ داده  در ایران به شرح زیر است:

زمین لرزه منطقه قومس و ناحیه خراسان باختری،توابع نیشابور،را ویران کرد.

200000

7.9

36.2N-54.3E

دامغان،ایران

22 دسامبر 856

 

4) قل از اینكه این امكان فراهم باشد تا زمین لرزه های بزرگ به وسیله تجهیزات الكتریكی ثبت شوند. دانشمندان لرزه نگاشتهای فنری- پاندولی را ساختند تا حركات با دوره تناوب طولانی را كه به وسیله این لرزه ها ایجاد می شود، ثبت كنند. كه بزرگترین انها حدود 15 تن وزن داشت، و یكی از انواع متوسط آن در مكزیكو سیتی است كه هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد.

5) میانگین نرخ حركت در عرض پهنه گسلی سان آندریاس در طول 3 میلیون سال گذشته 56 میلیمتر بر سال ( 2 اینچ بر سال) بوده است. نرخ این حركت مانند رشد ناخنهای دستتان است. دانشمندان با فرض تداوم این حركت مطرح می كنند كه لس آنجلس و سانفرانسیسكو در حدود 15 میلیون سال دیگر به هم برخورد می كنند.

6)  سامانه كافتی شرق افریقا پهنه ای با عرض 60-50 كیلومتر (37-31 مایل) است كه از آتشفشانها و گسله های فعالی كه در راستای شمالی جنوبی در شرق افریقا و به طول بیش از 3000 كیلومتر (1864مایل) از اتیوپی در شمال تا زامبیا در جنوب وجود دارد، تشكیل شده است. این سامانه یك نمونه كمیاب از پهنه های كافتی فعال قاره ای است، كه در آن ورقه های قاره ای سعی می كنند به دو ورقه مجزا شكسته شده و از یكدیگر دور شوند.

7) اولین لرزه نمای پاندولی تكانهای زمین ناشی از زمین لرزه سال 1751 میلادی را اندازه گیری كرد. البته تا سال 1855 گسلها به عنوان عوامل ایجاد زمین لرزه شناخته نشده بودند.

8) ماه لرزه یا زلزله در ماه نیز اتفاق می افتد اما فركانس كمتر و بزرگای كوچكتر یاز زمین لرزه های روی داده در زمین دارند. این لرزه ها در ارتباط با تنشهای ناشی از جزر و مد كه با تغییر فاصله بین ماه و زمین ایجاد می شود، رخ می دهند. ماه لرزه ها همچنین در اعماق زیاد بین سطح تا مركز ماه نیز به وقوع می پیوندند.

9) اگر چه سونامی و امواج مدی هردو مربوط به امواج دریایی می شوند ولی این دو عارضه دو پدیده طبیعی متفاوت از یكدیگر هستند. موج مدی یك موج بزرگ دریایی است كه بوسیله وزش بادهای قوی ایجاد می شود و سونامی موج دریایی است كه در اثر زمین لرزه ها و یا زمین لغزشهای زیر آبی كه در اقیانوسها رخ می دهد، ایجاد می شود.

10)كانون زمین لرزه مكانی زیر سطح زمین است كه گسیختگی ناشی از گسلش در آنجا رخ می دهد.

11) بزرگترین  رشته كوه پشته میان اقیانوسی است كه 64374  كیلومتر (40000 مایل) گسترش دارد، و از اقیانوس منجمد شمالی نا اقیانوس اطلس، دورتادور افریقا، آسیا و استرالیا و اقیانوس آرام تا ساحل غربی امریكای شمالی امتداد دارد. بیشترین ارتفاع این رشته كوه 4207 متر (13800 فوت) از سطح اقیانوس است.

12) بزرگترین رشته كوه قاره ای در جهان، رشته كوه قراقورم- هیمالیا است. این رشته كوه شامل 96 قله مرتفع از مجموع 109 قله مرتفع جهان است كه بیش از 7317 متر (24000 فوت) بلندی دارد. طویل ترین رشته كوه هم كوههای آند در امریكای جنوبی است كه 7564 كیلومتر (4700مایل) درازا دارد. هر دوی این رشته كوهها در اثر حركات زمین ساختی ورقه ها ایجاد شده اند. بزرگترین رشته کوه ایران رشته کوه البرز است که بلندترین قله آن قله دماوند می باشد

13) هر سال حدود500،000 زمین لرزه قابل كشف در جهان برآورد می شود. 100،000 زمین لرزه از آن قابل احساس اند و 100 تای آن خسارت بار هستند.

14) بیشترین خسارات ناشی از زمین لرزه در ایران، مربوط به زمین لرزه 5 دی ماه 1382 شهر بم می باشد که با بزرگای 5/6 ریشتر، باعث کشته شدن 50000 نفرو تخریب ارگ تاریخی بم شد.

15) یك سایش (Saysh) در استخرهای شنا در كالیفرنیا به هنگام وقوع زمین لرزه و بعد از آن روی داد. این پدیده یك موج اولیه نوسانی است كه در حجمی از آب ایجاد می شود. به عبارت دیگر نوسانات آب در استخر شنای شما یا هر حجم دیگری از آب است كه به وسیله تكانهای زمین در یك زمین لرزه به وجود می آید. این نوساناتممكن است برای چند ساعت ادامه داشته باشند. سایش همچنینمیتواند در اثر وزش باد و یا اعمال جزر و مد نیز ایجاد شود.

16) هرساله در مناطق مختلفی از ایران حدود 10000 زمین لرزه رخ می دهد. اكثر آنها آنقدر كوچكند كه احساس نمی شوند. در این بین تنها چند صد زمین لرزه با بزرگای بیشتر از 3 و 20-15 زمین لرزه با بزرگای بیشتر از 4 دیده می شود. اگر یك زمین لرزه رخ دهد، توالی از پس لرزه های  ناشی ازآن با بزرگاهای متغیر تا چند ماه دیده می شود.

 

17) بزرگای یك زمین لرزه مقدار اندازه گیری شده از اندازه آن می باشد. بزرگای زمین لرزه مربوط به مكانی كه شما در آن هستید و یا چگونگی ضعف و قدرت تكانها درمكانهای مختلف نیست. شدت زمین لرزه

18) رشته كوه واستاك با منطق جالب اسكی بازی، در راستای شمال – جنوب یوتا وجود دارد و همانند سایر رشته كوهها به وسیله یك سری از زمین لرزه ها به وجود آمده است. گسل وستاك با 386 كیلومتر(240 مایل) از چند قطعه تشكیل شده است، كه هركدام توانایی ایجاد زمین لرزه ای با بزرگای 5/7 را دارند. در طول 6000 سال گذشته هر 350 سال یك زمین لرزه با بزرگای 5/6 در این منطقه روی داده است و حدود 150 سال از آخرین زمین لرزه قوی می گذرد.

19) در واقع چیزی تحت عنوان زمین لرزه های آب و هوایی وجود ندارد، از نظر آماری پراكندگی یكسانی از زمین لرزه ها در آب و هوای گرم، سرد، بارانی و غیره وجود دارد. بنابراین توجیه فیزیكی برای این مساله كه آب و هوا بتواند بر نیروهایی كه چندین مایل زیر سطح زمین عمل می كنند، تاثیر گذار باشد وجود ندارد. نوسانات فشار بارومتریك در اتمسفر د رمقایسه با نیروهای موجود در پوسته زمین بسیاركوچكترند و تاثیرات فشار بارومتری نمی تواند به زیر خاك نفوذ داشته باشد.

20) هسته زمین اولین لایه ساختاری درونی زمین است كه در سال 1906 شناخته شده است. الدهام اولین باراین بخش را به وسیله زمین لرزه های ثبت شده شناسایی و مطالعه كرد. هسته به دو بخش مجزا تقسیم می شود هسته داخلی كه جامد است و هسته خارجی كه مایع بوده و بنابراین نمی تواند امواج برشی را انتقال دهد.

21) استخر شنایی در دانشگاه آریزونا در توسكوف در اثر اعمال سایشها با كاهش آب مواجه شد، كه به علت زمین لرزه سال 1985 میشیگان- مكزیكو با بزرگای 1/8 در فاصله 2000 كیلومتری (1240 مایلی) از آن روی داد.

23) بیشتر زمین لرزه ها در اعماق كمتر از 80 كیلومتر(50مایلی) از سطح زمین روی می دهند.

24( گسل سان آندریاس، گسلی منفرد و پیوسته نیست و در واقع یك پهنه گسلی است كه از قطعات زیادی تشكیل شده است. حركت در هر قطعه گسلی از این پهنه و در هر زمانی ممكن است رخ دهد. سامانه گسلی سان آندریاس بیش از 1300 كیلومتر(800مایل) درازا داشته، و در برخی نقاط بیش از 16 كیلومتر(10مایل) عمق دارد         

25 ) كشنده ترین زمین لرزه ثبت شده در جهان در سال 1557در چین مركزی رخ داد. این زمین لرزه در ناحیه ای رخ داد كه بیشتر مردم آن در غارهای حفر شده در سنگهای نرم زندگی می كردند. منازل آنها در طول زمین لرزه فروریخت و حدود 830000نفر كشته شدند. در سال 1976 ،‌زلزله مرگبار دیگری در تانگ شان چین رخ داد كه 250000نفر كشته داشت.

27) عمیق ترین زمین لرزه ها مشخصا در مرز صفحات روی می دهند كه پوسته زمین به درون گوشته فرو رانده می شود. این رخداد، درعمق 750كیلومتری(400مایلی) زیر سطح زمین حادث می شود.

82) آلاسكا مهمترین ایالت لرزه خیز و یكی از مهمترین نواحی لرزه ای فعال در جهان است. در آلاسكا هر سال یك زمین لرزه با بزرگای 7 به وقوع می پیوندد و در هر میانگین 14 ساله یك زمین لرزه با بزرگای 8 و یا بیشتر رخ می دهد.

29)فورانهای آتشفشانی و زمین لرزه های اصلی در طول مرز ورقه ها، نظیر مرزهای بین ورقه آرام و آمریكای جنوبی رخ می دهند. یكی از مهمترین مرزهای فعال ورقه ای محلی است كه فورانها و زمین لرزه ها مكررا در آن روی می دهد. برا ی مثال از ورقه متراكم آرام،‌معمولا به عنوان حلقه آتشین اقیانوس آرام یاد می شود.

30)اولین گواه ثبت شده از زمین لرزه در سال 1831قبل از میلاد و در ایالت شانگ دونگ چین ثبت شده است اما از زمین لرزه 780قبل از میلاد در ژودیناستی چین هم شواهد كاملی ثبت شده است.

31)دانشمند یونانی،آریستوتل، در سال 350 قبل از میلاد متوجه شد كه به هنگام زمین لرزه، زمینهای نرم بیشتراز سنگهای سخت می لرزند.

32)نخستین بار، مهندس انگلیسی، جان میشل، كه پدر علم لرزه شناسی است، علت زمین لرزه را به درستی بیان كرد. او نوشته كه زمین لرزه ها و امواج انرژی ناشی از آنها هستند كه با انتقال توده هایی از سنگ در زیر زمین، باعث رخداد زمین لرزه می شوند.

34) انسان می تواند صداهای با محدوده بسامد 10000-20هرتز را تشخیص دهد. اگر موج Pسطح سنگ را بشكند و به هوا برسد، و بسامدی در محدوده شنوایی ایجاد نماید، همانند صدای غرش شنیده می شود. بیشتر امواج زمین لرزه، بسامدی كمتر از 20هرتز دارند بنابراین، معمولا امواج آنها شنیده نمی شود. بیشتر صداهای غرش مانندی كه در طول زمین لرزه به گوش می رسند، در ارتباط با حركات زمین لرزه ایجاد می شوند.

35) هنگامی كه زمین لرزه چیلان در سال 1960رخ داد،لرزه نگارها امواج لرزه ای را ثبت كردند كه تمام زمین را طی كرده بودند. این امواج لرزه ای تمام زمین را برای چند روز لرزاندند. این پدیده، جنبش(نوسان) آزاد زمین نامیده شد.

36) گسل سان آندریاس در سال 1895 توسط زمین شناسی به نام آ.س.لاوسون نام گذاری شد. او، این نام را از روی دریاچه سان آندریاس گرفته است، دریاچه سان آندریاس، آبگیری است كه در 20مایلی جنوب سانفرانسیسكو قرار دارد و گسل سان آندریاس از درون آنعبور می كند. احتمالا، وی در آن زمان نمی دانسته كه این گسل ازتمام كالفرنیا عبور می كند.